Keř svobody v Novém Malíně

Napsal uživatel redakce dne 20.04.2022
Sázení kaliny

V úterý 12.4.2022 vysadili u kostela Narození Panny Marie místní obyvatelé společně s ukrajinskými rodinami, které našly náhradní domov v Novém Malíně, keř svobody, kalinu.  Její bílé květy symbolizují nevinnost a čistotu, proto bývají nedílnou součástí výzdoby na svatbách  a na oslavách ve východní části Evropy. Na Ukrajině je kalina obecná považována za národní rostlinu.

Akce vzešla z přání našich nových spoluobčanů. Hlavními koordinátory setkání byli paní Mgr. Hana Bednářová a členové spolku Malínské aleje. V úvodu jsme vyslechli píseň Kalina v podání Elišky Bröcklové, na housle ji doprovázel  Alois Pospíšil mladší a zazněla slova uvítání v naši obci a vroucího přání k zastavení bojů v jejich rodné zemi.  Ukrajinské maminky poděkovaly za přijetí a zajištění bezpečí, které ony a jejich děti nyní potřebují. Sázení proběhlo společnou rukou ukrajinských dětí, maminek, babiček a pana Ing. Miroslava Vinklera.  P. Otto Sekanina kalinu  požehnal. 

Poté jsme se odebrali do kostela, kde  jsme mohli zapálit svíčku u obrazu Panny Marie, jako prosbu o ochranu a pomoc a uctít  památku těch, kteří bojují za svobodu na Ukrajině. Část ukrajinských rodin pochází z Kyjeva nebo jeho okolí a někteří z jejich rodinných příslušníků a tatínků dětí se bojů účastní. Následovala bohoslužba k uctění památky obětí války s prosbou za svobodu a mír, kterou sloužil P. Otto Sekanina. Kostelem zazněly slova smíru a lásky v češtině a také biblické texty v ukrajinštině. V závěru pan farář udělil pokřtěným přjímání a ostatním požehnal. Celá akce skončila přátelskými rozhovory v kostele i před ním.

MUDr. Mgr. Veronika Solařová

 

kalina 2